• DOLAR
  $3.491,2400
 • EURO
  $1,0874
 • ALTIN
  $48.499,9900
 • BIST
  1,1727
Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar Duyurusu

Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar Duyurusu

  Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar Duyurusu Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen ilçemiz Reşadiye Mahallesi 362 ada 1 no’lu parselde yapılan ‘Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar’ ile ilgili Çorlu Belediyesi’ne yapılan şikayetler hakkında açıklama ve bilgilendirmede bulundu. Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan yapılan açıklama ise şöyle; “İlçemiz Reşadiye […]

reklam"

 

Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar Duyurusu

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen ilçemiz Reşadiye Mahallesi 362 ada 1 no’lu parselde yapılan ‘Hisseli Satışlar ve Kaçak Yapılar’ ile ilgili Çorlu Belediyesi’ne yapılan şikayetler hakkında açıklama ve bilgilendirmede bulundu.

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan yapılan açıklama ise şöyle;

“İlçemiz Reşadiye Mahallesi 362 ada 1 no’lu parselde yapılan hisseli satışlar ile ilgili daha önce yapılan incelemelerde söz konusu parselin 1/1000 ölçekli uygulama imar planları içerisinde kaldığı, parselin de içinde bulunduğu alanda üst ölçekli imar planları gereği 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. madde uygulaması şartı olduğu tespit edilmiştir. Gündemde olan satış işlemlerinde 300 metrekare tarla hisselerinin özel parselasyona dayalı olarak imarlı arsa niteliğinde satıldığı ve parselasyon işlemlerinin tamamlandığı belirtilmektedir. Oysa ki, belediyemizce bu bölgede henüz 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. madde uygulaması yapılmamış ve tarla vasıflı olan 362 ada 1 no’lu parsel arsaya dönüşmemiştir.

Henüz yatırım programımızda bulunmayan ancak yapılması gerekli olan imar uygulaması sonucunda bu parselden yönetmelikte belirtilen DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) oranı (max.40) kesintisi ve KOP (Kamu Hizmetleri Katılım Payı) Alanlarından hisselendirme yapılacak olup bunun sonucunda 300 m2’lik hisseler de 300 m2’nin altına düşecektir. Bölgenin imar planları gereği en küçük parsel alanı 1000 m2’dir. Buradan da anlaşılacağı üzere İmar uygulaması sonucunda oluşacak olan en küçük parsel 1000 m2 olacaktır. Yapılan 300 m2’lik hisse satışlarında her bir hissedardan DOP Kesintisi ve KOP alanında hisselendirme yapıldıktan sonra 1000 m2’lik arsalarda çok sayıda vatandaşın hisselendirilmesi gerekecektir. Hisseli olarak oluşacak arsalarda bireysel olarak istenilen şekilde yapı yapma imkanı bulunmayacaktır. 300 m2 hisse satışı sonrasında hisse sahiplerinin bireysel olarak 300 m2 parsel oluşturma talepleri, en küçük parsel alanı şartını sağlamayacağından 300m2 olarak yapılan hisse satışları imar planlarımız gereği uygun bulunmamaktadır. Söz konusu parselin imar planları satış sırasında gösterildiği şekilde olmayıp onaylı parselasyon planı da mevcut değildir” şeklinde kamuoyunu bilgilendirmiştik.

Öte yandan hatırlatmak gerekirse, söz konusu parseller kurallara uygun olsa bile belediyeye başvuruda bulunmadan ve ilgili ruhsatları almaksızın yapı inşa etmek kanunlara aykırıdır.

Söz konusu alanda Kaçak Yapılaşmaların yapıldığı yönünde şikayetler alınmıştır. İmar müdürlüğü ekiplerince yerinde yapılan incelemede imar mevzuatına uygun olmayan 4 adet kaçak yapı yapıldığı tespit edilmiştir. 12/10/2017 tarihinde Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü nezaretinde tarla vasfındaki Reşadiye Mahallesi 362 ada 1 parselde imar planlarına aykırı olarak yapılan özel parselasyon planına ait sınırlar ve yollar belediyemize ait iş makineleri ile bozulmuş olup, belediyemiz encümeninin 27/09/2017 tarih ve 2017/1209 sayılı kararı gereği imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapıların yıkımı gerçekleştirilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.”

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorum yapılmamış

 1. başkanım açıklamanız için çok teşekkür ederim bu tür satışları yapanlar vatandaşı kandırıyor sizi zor durumda bırakıyor hatta bunu yapan bir emlakçı ise biz düzgün çalışan emlakçıların da adını lekeliyor.bu bir emlakçı ise bunu da sizden öğrenmek isterim şahsen.saygılarımla.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam"