• DOLAR
  $1.195,1800
 • EURO
  $0,2847
 • ALTIN
  $37.473,0000
 • BIST
  1,2081
CİNSİYET EŞİTLİĞİ YÖK’Ü VE MİLLİ EĞİTİMİ RAHATSIZ ETTİ

CİNSİYET EŞİTLİĞİ YÖK’Ü VE MİLLİ EĞİTİMİ RAHATSIZ ETTİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde yürütülen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi ve YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinden vazgeçilmesini mecliste sert bir dille eleştirdi. Yüceer, Siz eşit değilsiniz, fıtrat dedikçe kadınlar daha çok şiddete uğruyor, daha çok öldürülüyor, daha çok ayrımcılığa uğruyor. Maalasef bu söylemler daha çok katilleri cesaretlendiriyor” dedi. Milli […]

reklam"

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde yürütülen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi ve YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinden vazgeçilmesini mecliste sert bir dille eleştirdi. Yüceer, Siz eşit değilsiniz, fıtrat dedikçe kadınlar daha çok şiddete uğruyor, daha çok öldürülüyor, daha çok ayrımcılığa uğruyor. Maalasef bu söylemler daha çok katilleri cesaretlendiriyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde yürütülen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin sonlandırılmasının ardından şimdi de YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinden vazgeçildi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, toplumsal cinsiyet kavramının Türkiye’nin, “Toplumsal değerleri ve kabulleriyle mütenasip (uygun)” olmadığını savundu.

YÖK CİNSİYET EŞİTLİĞİ, CİNSİYET EŞİTLİĞİNE KARŞI ‘ALERJİMİZ VAR’ DEDİ

Mecliste söz alarak YÖK’ün  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin sonlandırdığını ifade eden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  “Önce Milli Eğitim sonra ise YÖK “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin sonlandırdığını duyurdu. Toplumsal değerlere uygun olmadığı toplumca gerekçe görmediği gerekçesi ile duyurdu. Böyle bir kılıf uyduruldu. Aslında YÖK “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramına buna ilişkin çalışmalardan rahatsızlığını dile getirdi. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, cinsiyet eşitliğine karşı ‘alerjimiz var’ dedi” sözlerini kaydetti.

“BU DURUM KATİLLERİ CESARETLENDİRİYOR”

Uluslararası anlaşma ve Anayasa’ya aykırı işlemin yapıldığını söyleyen Yüceer, “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, eşitlik fıtrata aykırıdır diyen birilerinin sesi YÖK’ten ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan adeta yankılanıyor. Kadın erkek eşitliği, eşdeğer ve adalet gibi kavramlar kullanılarak ortadan kaldırılmak isteniyor. Oysaki adaletin olmadığı yerde eşitliğin olmadığı hepimizin malumu.Bu söylemler imzalanan uluslararası anlatmalara ve Anayasamıza aykırıdır. Siz eşit değilsiniz, fıtrat dedikçe kadınlar daha çok şiddete uğruyor, daha çok öldürülüyor, daha çok ayrımcılığa uğruyor. Maalesef bu söylemler daha çok katilleri cesaretlendiriyor” dedi.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam"