• DOLAR
  $4.295,6000
 • EURO
  $1,1549
 • ALTIN
  $66.109,4000
 • BIST
  1,1641
LİLA GROUP 2020 YILINI %25 BÜYÜME İLE KAPATTI

LİLA GROUP 2020 YILINI %25 BÜYÜME İLE KAPATTI

YENİ TESİS YATIRIMI İLE 2021’DE YÜZDE 50 BÜYÜME HEDEFLİYOR Temizlik kağıtları, enerji ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Lila Group, yatırım bedeli 450 milyon TL olan yeni tesis yatırımını yılın ikinci yarısında faaliyete geçiriyor. Yeni yatırımı ile sektöründe sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da tek çatı altındaki en büyük ikinci üretim merkezi […]

reklam"

YENİ TESİS YATIRIMI İLE 2021’DE YÜZDE 50 BÜYÜME HEDEFLİYOR
Temizlik kağıtları, enerji ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Lila Group, yatırım bedeli 450 milyon TL olan yeni tesis yatırımını yılın ikinci yarısında faaliyete geçiriyor. Yeni yatırımı ile sektöründe sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da tek çatı altındaki en büyük ikinci üretim merkezi haline gelecek Lila Group ciroda yüzde 50, istihdamda yüzde 35 büyüme hedefliyor.
Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ihracat yapan Lila Group, pandemi döneminde de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Artan ihracat hacmi ve ülkemizin sektördeki büyüme potansiyeliyle birlikte Lila Group, yatırım değeri 450 milyon TL olan ve üretim kapasitesini yüzde 33 artıracak yeni üretim tesisini yılın ikinci yarısında faaliyete geçirecek. Tekstil sektöründe de boyahane tesisi ile hizmet veren Lila Group bu alanda da 55 milyon TL’lik yeni yatırımını Nisan ayında hayata geçiriyor. Çorlu’da görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek yatırımlarını anlatan Lila Group CEO’su Alp Öğücü, “Artık sadece Türkiye’nin değil; tüm Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük üretim tesislerinden biri olacağız. Her sene yeni bir yatırım haberimizi paylaşarak ‘üretimin’, ‘ihracatın’ ‘istihdamın’ hayati önem taşıdığı bu zorlu süreçte dahi ülkemize ve toplumumuza değer kattığımız için mutlu ve gururluyuz. Lila Group olarak yatırım projelerimizi duyuruyor ve zamanında hayata geçiriyoruz. Bunun son örneği kağıt üretim alanında 2019 yılında duyurduğumuz ve 2020 Mart ayında devreye aldığımız tesis yatırımımızdır. Şimdi ise yine kağıt üretiminde 450 milyon TL yatırım bedeli olan ve 2021’in ikinci yarısında faaliyete geçecek yeni tesisimizin heyecanını yaşıyoruz. 30 bin metrekare alan üzerinde kurulan yeni tesisimiz, toplam üretim kapasitemizi yüzde 33 artırarak yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da tek çatı altındaki en büyük üretim merkezlerinden biri olmamızı sağlayacak.”dedi.
HEDEF CİRODA YÜZDE 50, İSTİHDAMDA YÜZDE 35 BÜYÜME
Büyüme ve istihdam hedefleri hakkında da bilgiler paylaşan Öğücü, “Lila Group olarak 2020 yılını 1,3 milyar TL ciro ve yüzde 25’in üzerinde bir büyüme ile kapattık. Bugün üretimimizin %65’ini ihraç ediyor, %35’ini yurtiçi pazarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. 2021 yılı için ilk hedefimiz kurumumuzun yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sürdürülebilir büyüme ve kârlılığını devam ettirmek. 2021 yılında ciromuzu ise yatırımlarımızın da etkisi ile %50 büyütme hedefimiz var. Şu anda 80’i aşan ihracat yaptığımız ülke sayısına 25-30 ülke ekleyerek pazar payımızı büyütmeyi ve 40 milyon tüketiciyi ürünlerimiz (yarı mamul/mamul) ile buluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2021 yılı için 80 milyon dolar ihracat ve toplamda 200 milyon doları aşkın ciro hedefimiz bulunuyor. 2019 rakamlarımıza göre TİM ilk 1000 listesinde ilk 200 içinde yer alıyoruz. 2021 için hedefimiz 40-50 basamak yükselmek ve ilk 150 içinde yer almak. Orta vadeli hedefimiz ise 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri olmak. 2020 yılında devreye aldığımız tesis yatırımımız ile istihdamda kâğıt üretim iş alanında %50 artış yaşadık. 2021 yılında devreye girecek tesisimizde %35’lik bir istihdam artışını beraberinde getirecek.”ifadelerini kullandı.

ŞİRKETİMİZİN KÖKLERİ 100 YILA DAYANIYOR!
Tekstil sektöründeki yatırımları hakkında da bilgiler aktaran Öğücü, “Biz kökleri yaklaşık 100 yıl önce çırçır ve dokumacılık şirketi olarak atılan sanayi alanında yatırımlar yapmaya başlamış bir Grup şirketiz. Dolayısıyla her ne kadar lokomotif sektörümüz hijyenik temizlik kağıtları olsa da tekstil bizim gözbebeğimiz. Kağıt üretim tesisimizle aynı alan içinde yer alan ve üretim kapasitesinin günlük 25-30 ton olduğu 20 bin metrekarelik boyahane tesisimizle dünyanın önde gelen konfeksiyon alıcılarının iplik tedarikçisiyiz. 2020’nin son çeyreğinde tekstil alanında faaliyet gösteren boyahanemize yaptığımız 55 milyon TL değerindeki yatırımımız sayesinde hem boyahane tesisimizi modernize çalışmalarımızla verimliliğimizi %100 artırmanın yanı sıra yılda yüzde 30 enerji tasarrufu ve yüzde 25 su tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz. Nisan ayı başında yatırımımızın meyvelerini almaya başlayacağız.”diye konuştu.
TEGV ÇORLU AYSEL ÖĞÜCÜ LİLA ÖĞRENİM BİRİMİ NİSAN AYINDA AÇILIYOR
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile 10 yıldan uzun zamandır pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Lila Group, Çorlu’da TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi’ni açmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre önce uzaktan eğitime başlayan öğrenim birimi ile ilgili olarak Öğücü, “Çorlu’da tamamen Lila Group desteği ile açılacak TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi çok yakın bir zamanda uzaktan eğitime başladı ve önümüzdeki ay fiziki olarak da kapılarını açacağız. Yılda 3 bin 500 çocuğumuzu nitelikli eğitim ile buluşturmayı hedeflediğimiz TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi güvenlik, teknoloji ve eğitim mimarisi açısından birçok ‘ilk’i ve yeniliği barındırıyor. Aynı zamanda yağmur sularının bahçe sulamada ve rezervuarlarda kullanılabilmesi gibi sistemlerle Lila Group’un Sürdürülebilirlik anlayışının bir yansıması olan eğitim birimimiz ile bölgemize eşsiz değer kazandıracak olmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimimizin bundan sonraki benzer projeler için örnek teşkil edeceğine, model alınacağına inancımız tam.”dedi.
TEGV İLE LİLA GRUP 10 YILDIR BİRLİKTE
TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, “Öğücü Ailesi ve Lila Grup, 10 yılı aşkın süredir çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile TEGV’in yanında oldular; ihtiyaç sahibi çocuklarımızın nitelikli eğitime kavuşmalarına destek sağladılar. Şimdi de bağışları ile 21. Yüzyılın eğitim ihtiyaçlarına göre planlanan Çorlu Aysel Öğücü-Lila Öğrenim Birimimizin açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Faaliyete geçtiğinde Çorlu etkinlik noktamız bin 92 m2 kapalı alanı ve yılda 3 bin 500 çocuk kapasitesi ile TEGV’in en büyük öğrenim birimi olacak. Son birkaç aydır dijital ortamda Çorlu’lu çocuklarımızla uzaktan eğitimlerle buluşmaya başladık; Çorlu’lu gönüllülerimiz dijital platformlarda eğitimlerini aldılar. 22 Nisan için planladığımız açılışımızla birlikte çocuklarımızın hayatlarına dokunacak olmanın heyecanını yaşıyor, değerli destekleri için Öğücü Ailesine ve Lila Grup’a bir kez daha teşekkür ediyoruz.”şeklinde konuştu.
Lila Group Hakkında
Kökleri 100 yıl öncesine dayanan ve tekstil, enerji, kâğıt üretim ve hızlı tüketim alanlarında faaliyetlerine devam eden Lila Group, yüzde yüz yerli sermaye ile 2007 yılında Çorlu’da hijyenik temizlik kağıtları faaliyetini başlattı. Hijyenik temizlik kâğıdı üretimine Çorlu’da 170 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 240 bin metrekarelik bir alanda, yıllık 220 bin tonluk üretim kapasitesi ile devam eden Grup, sektörde aynı kampüste üretim yapan tam entegre tesisler içinde kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük oyuncularının başında gelmektedir. Türkiye’deki kullanıcılarına Sofia, Maylo, Berrak ve Nua Professional markaları tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil ve peçete gibi ürünlerle ulaşan Lila Group, 5 kıtada 80’i aşkın ülkeye yarı mamul ve mamul ihracatı yaparak ülke ekonomisi için katma değer sunuyor. Grup, kağıt üretim tesisi ile aynı kampüs içinde yer alan 20 bin metrekarelik boyahane tesisi ile tekstil sektöründe de faaliyet gösteriyor.

 

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam"