• DOLAR
  $1.778,23
 • EURO
  $0,3809
 • ALTIN
  $23.861,67
 • BIST
  1,0196
SİT ALANLARINDAKİ METRUK YAPILARIN YIKIMI KONUSUNDA AÇIKLAMA

SİT ALANLARINDAKİ METRUK YAPILARIN YIKIMI KONUSUNDA AÇIKLAMA

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, metruk yapılar konusunda gelen şikâyet ve taleplerin her geçen gün arttığını belirterek, sit alanında kalan metruk yapıların yıkımı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Cemaliye, Hıdırağa, Hatip ve Silahtarağa Mahalleleri, koruma amaçlı imar planı uygulanan Çorlu’muzun en eski ve tarihi sit alanlarının bulunduğu yerleşim yerleri olduğunu belirten Çorlu Belediye Başkan […]

reklam"

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, metruk yapılar konusunda gelen şikâyet ve taleplerin her geçen gün arttığını belirterek, sit alanında kalan metruk yapıların yıkımı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.
Cemaliye, Hıdırağa, Hatip ve Silahtarağa Mahalleleri, koruma amaçlı imar planı uygulanan Çorlu’muzun en eski ve tarihi sit alanlarının bulunduğu yerleşim yerleri olduğunu belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, “Bu mahallelerde belediyemizce yapılan kontrollerde belirlenen ve kimliği belirsiz kişilerce kullanıldığı tespit edilen metruk haldeki terk edilmiş yapıların 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 39. Maddesine istinaden işlemler sürekli olarak yapılmaktadır. Ancak yapıların sit alanı içinde kalması nedeniyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınmasında ve yapı sahiplerinin adres kayıtlarına ulaşılmasında zaman zaman güçlükler yaşanmakta ve bu sebeple işlemlerin sonuçlandırılması da zaman almaktadır.
Hal böyle olunca, bu bölgedeki yapıların prosedüre uygun olarak işlemleri tamamlanmadan yıkılması durumunda ilgili kurul tarafından yasa gereği ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yüzden belediyemiz bu bölgedeki yapıların yıkımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Ayrıca yıkım sırasında mutlaka Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden görevli bir personelin bulunması da yasal bir zorunluluktur. Öte yandan, yasa kapsamında dijital ortamda yıkım konusundaki duyurunun 30 gün süreyle yayınlanması zorunluluğu sürecin daha da uzamasına neden olmaktadır.
Kanuni zorunluluklar nedeniyle süreçlerin uzamadan tamamlanması adına yoğun çaba sarf ediyoruz. Biz Çorlu Belediyesi olarak vatandaşlarımıza zarar verebilecek her türlü oluşumun önüne geçebilmek için metruk yapıların yıkılması konusunda her zaman yoğun çaba sarf ettik ve etmeye devam ediyoruz. Gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutabilmek için dün olduğu gibi bundan böyle de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tespiti yapılan ve işlemleri tamamlanan metruk yapıların yıkımını zaman kaybetmeden gerçekleştiriyor. Bugüne kadar 11 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Tespit edilen ve işlemleri tamamlanan metruk yapıların yıkımına devam edeceğiz.” dedi.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam"