• DOLAR
  $3.744,9000
 • EURO
  $1,0866
 • ALTIN
  $61.820,5700
 • BIST
  1,1605
Panik bozukluk nedir?

Panik bozukluk nedir?

PANİK BOZUKLUK   Bazen birkaç dakika süren ani endişe nöbetleri ve dehşet verici bir korku yaşıyor musunuz? Belki kalbiniz hızlıca çarpmaya başlamış, terlemişsiniz ve nefes alamadığınızı hissetmişsinizdir. Bu ataklar, herhangi bir tetikleyici olmadan, öngörülemeyen zamanlarda meydana geliyor ve herhangi bir zamanda başka bir atak olasılığı konusunda endişelenmenize neden oluyor mu? Eğer yukarıda bahsedilen şeyler tanıdık […]

reklam"

PANİK BOZUKLUK

 

Bazen birkaç dakika süren ani endişe nöbetleri ve dehşet verici bir korku yaşıyor musunuz? Belki kalbiniz hızlıca çarpmaya başlamış, terlemişsiniz ve nefes alamadığınızı hissetmişsinizdir. Bu ataklar, herhangi bir tetikleyici olmadan, öngörülemeyen zamanlarda meydana geliyor ve herhangi bir zamanda başka bir atak olasılığı konusunda endişelenmenize neden oluyor mu?

Eğer yukarıda bahsedilen şeyler tanıdık geliyorsa, sizde panik bozukluğu adı verilen bir tür anksiyete(kaygı, bunaltı) bozukluğu olabilir. Tedavi edilmediği takdirde panik bozukluk, diğer korkulara ve zihinsel sağlık bozukluklarına, işte veya okulda sorunlara ve sosyal olarak yalnız kalmanıza yol açabileceğinden yaşam kalitenizi düşürebilir.

 

Panik Bozuklukla Yaşamak Neye Benziyor?

Panik bozukluğu en iyi yaşayan birinin anlatacağını düşünerek eski bir hastamın panik atakdeneyiminiburada paylaşmak yerinde olacaktır. Hastam ,28 yaşında, yeni evlenmiş bir memurdu. Bana kardiyoloji hekiminin tavsiyesiyle başvurmuştu. Şöyle diyordu; “Bir gün, hiçbir uyarı ya da sebep olmaksızın, üzerime korkunç bir endişe çöktü. Ne kadar nefes alsam da yeterince hava alamadığımı hissediyordum. Kalbim göğsümden fırlıyordu ve hemen o an öleceğimi düşündüm. Terliyordum ve başım dönüyordu. Bu duygular üzerinde hiçbir kontrolüm yokmuş gibiydi. Boğuluyormuşum, düzgün düşünemiyormuşum gibi hissettim, başım dönüyordu. Geçmek bilmeyen birkaç dakika sonra soluk alış verişlerim yavaşladı ve sonunda korkumu, düşüncelerimi bıraktım ama tamamen bitkin düştüm. Bu ataklar birkaç haftada bir olmaya başladı ve aklımı kaybettiğimi düşündüm. İlerleyen günlerde bu sıkıntımın tekrarlamasından korktuğum için işe gitmekten çekinmeye başladım. Korkularım giderek arttı ve bir ayın sonunda artık evden dışarı adım atarken bile tedirgin hale geldim. Gezmediğim doktor kalmadı, çoğu panik atak geçirdiğimi söyledi.”

 

 

Panik bozukluğu olan kişilerde birkaç dakika veya daha uzun süren ani ve tekrarlayan korku atakları olur. Bunlara panik atak denir. Panik ataklar, gerçek bir tehlike olmadığı haldeölüm gibi bir felaket yaşanması korkusu veya kontrolü kaybetme korkusu ile karakterizedir. Bu korkuya genelde çarpıntı hissi, ateş basması, ellerde terleme titreme gibi güçlü bir fiziksel tepki eşlik eder. Vücuttaki şikâyetin türüne göre bir hastalık geçiriyormuş gibi gelebilir.  Kalp krizi geçiriyormuş gibi hissedebilir. Panik ataklar herhangi bir zamanda, bir tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir. Panik bozukluğu olan birçok kişi başka bir atak geçirme olasılığından korkar.

Okula, işe, markete gitmek, araba kullanmak gibi normal rutinleri yapamadığı için panik bozukluğu hastalarının cesareti kırılabilir. Kişi bundan dolayı utanç duyabilir.

Panik bozukluğu genellikle erken yetişkinlik döneminde başlar. Erkeklerden daha fazla kadınlarda görülür. Şunu unutmamak gerekir ki panik atak yaşayan herkes panik bozukluğu geliştirmez. Yapılan çalışmalarda toplumun yaklaşık yarısının hayatının bir bölümünde en az bir kez panik atak geçirdiği bulunmuştur.

 

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam"